Dla miłośników historii oraz dla tych, którzy urządzają wycieczki śladami wielkich rodów, Tarnów jest miastem niezwykle atrakcyjnym. Nie brak tu pamiątek związanych z rodami Tarnowskich i Sanguszków, nie brak tu również ciekawych zabytków dawnej architektury.

Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w czasie wycieczki po terenie Tarnowa?

Tarnów, rodowe gniazdo Leliwitów, może się pochwalić przede wszystkim wspaniałym rynkiem. Najważniejszą budowlą na jego terenie jest ratusz, będący ciekawym zabytkiem z przełomu XV i XVI stulecia. Wzniesiony z woli Jana Tarnowskiego, stanowi jedną z najważniejszych wizytówek miasta. Mieszcząca się w nim placówka muzealna przyciąga z kolei tych, którzy chcą zdobyć wiele ciekawych informacji na temat historii miasta oraz jego najbliższej okolicy. W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się z kolei wspaniała bazylika katedralna. Ten gotycki kościół przyciąga ciekawą architekturą oraz niezwykłą kolekcją nagrobków. Największym zainteresowaniem cieszą się tu oczywiście groby Tarnowskich, które mają ogromną wartość artystyczną i historyczną.

Ciekawym zabytkiem miasta jest też drewniany kościół Świętej Trójcy, który znajduje się nieco poza centrum Tarnowa. W czasie spaceru po mieście warto też zwrócić uwagę na zachowane fragmenty dawnych murów miejskich oraz na zabytki przypominające o tutejszej społeczności żydowskiej. Uwagę przyciąga Stara Synagoga, wielu wrażeń dostarcza też zwiedzenie kirkutu. Na turystów czekają również ciekawe palcówki muzealne. Muzeum Okręgowe pozwala poznać dzieje miasta, jednak i Muzeum Etnograficzne, i Muzeum Diecezjalne cieszą się wielką popularnością. Miejscem, którego w czasie pobytu w Tarnowie nie można pominąć, jest tutejszy park miejski. Na jego terenie znajduje się tak ważny obiekt, jakim jest mauzoleum Józefa Bema. Urodzony w Tarnowie generał jest przecież najważniejszym obywatelem miasta, a pamięć o nim przetrwała tu do dziś.

Tarnów to ciekawe miasto, na terenie którego każdy turysta może miło spędzić czas. Ciekawe zabytki oraz miejsca, które pozwalają lepiej poznać historię regionu to jego największe walory. Malownicza okolica sprawia, że dla wielu turystów staje się nie tylko głównym celem wycieczki, ale też bazą wypadową dla dalszych wypraw po okolicy.

Noclegi w tym mieście można znaleźć bez problemów, co staje się dodatkową zachętą do zaplanowania tu dłuższego pobytu. Korzysta na tym miasto i jego okolica, a turystyka staje się coraz ważniejszą dziedziną lokalnej gospodarki.