Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie to malowniczo położone muzeum, które zostało udostępnione zwiedzającym w 2011 roku, ale na przestrzeni dekad było niemym świadkiem wielu ważnych wydarzeń.

To miejsce, które z pewnością sprawi mnóstwo przyjemności miłośnikom historii Polskiej i nie tylko. Co warto o nim wiedzieć?

Siedziba z historią

Siedziba Muzeum Ziemiaństwa znajduje się w dworze, który wybudowano w 1850 roku. Kilka lat przed pierwszą wojną światową dwór stał się własnością Ignacego Fonberga oraz jego żony, którzy zapoczątkowali złoty okres dla lokalnej społeczności i samego dworu.

Mieli w posiadaniu ogromną ilość ziemi, ogrodów i stajnie, a cały majątek prosperował wzorowo aż do wybuchu drugiej wojny światowej, kiedy jego właściciel trafił do niemieckiej niewoli. Po wojnie dwór został podzielony przez władze komunistyczne, ale dziś w miejscu tym można przekonać się, jak żyło ziemiaństwo sto lat temu. W środku znajdują się odrestaurowane i urządzone po staremu pomieszczenia takie, jak jadalnia, pokój pani domu, sypialnia czy też kancelaria. W każdym z pomieszczeń znajdują się meble typowe dla epoki, a także wszelkie drobiazgi i przedmioty codziennego użytku.

Zwiedzanie wnętrz jest w pewnym sensie podróżą do przeszłości, podczas której nietrudno wyobrazić sobie codzienność reprezentantów tej klasy społecznej. Na terenie obiektu znajdują się również repliki wędzarni czy pasieki, a zwiedzający mogą przespacerować się po parku z urokliwym jeziorkiem. Ciekawostką jest fakt, że podczas drugiej wojny światowej właśnie w tym dworze schronienie znalazło wielu Żydów oraz członków ruchu oporu.

Z dąbrowskiego Muzeum Ziemiaństwa można w mniej niż 30 min dotrzeć do urokliwego Sokołowa Podlaskiego. Na temat atrakcji turystyczny i aktualności właśnie z Sokołowa przeczytasz w serwisie https://www.sokolow24.pl/.