Dubaj to miasto pełne kontrastów, które coraz częściej skłania się ku luksusowi bez miary. Jest to jedno z najlepszych miejsc do zobaczenia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To miejsce jak żadne inne, albo się je kocha, albo nienawidzi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym ekstrawaganckim mieście, zostań i przeczytaj te 7 ciekawostek o Dubaju.

1. Luksusowe zakwaterowania

Siedem z dziesięciu najwyższych hoteli na świecie znajduje się w Dubaju, ale najsłynniejszym jest bez wątpienia Burj Al Arab. Dzięki oryginalnemu kształtowi żagla jest to jedyny 7-gwiazdkowy hotel na świecie. Dostęp przebiega przez prywatny most, a na jego dachu znajduje się lądowisko dla helikopterów i najwyższy kort tenisowy na świecie. Jeśli możesz sobie pozwolić na zapłacenie (co najmniej) około 10 000 za noc, będziesz mógł zobaczyć wnętrze pokryte 1800 metrami kwadratowymi złota.

2. Miasto złota

Dubaj jest również znany jako „miasto złota”, ponieważ znajduje się tam ponad 300 sklepów, które handlują złotem. W rzeczywistości 40% światowych transakcji złotem przebiega w Dubaju. W sumie jest to równowartość wagi 350 słoni.

3. Bankomaty ze złotem

Gorączka złota jest tak wielka, że jeśli przejdziesz się po mieście, zobaczysz kilka bankomatów wydających kawałki cennego metalu. Ceny są aktualizowane w czasie rzeczywistym i możesz wybierać pomiędzy 1, 5 lub 10 gramowymi sztabkami złota. Są też monety z rycinami ikony Dubaju – Burj Khalifa.

4. Burj Khalifa jest tak wysoki, że ci, którzy mieszkają na górze, mają więcej słońca wciągu dnia

Burj Khalifa to najwyższy budynek na świecie o wysokości 830 metrów. Wysokość jest taka, że podczas Ramadanu osoby mieszkające na wyższych piętrach muszą czekać kilka minut dłużej niż reszta, aby móc zjeść, gdy zapadnie noc. Od 80. piętra w górę słońce jest widoczne przez kilka sekund dłużej, co zwiększa się wraz z osiągnięciem szczytu na 160. piętrze. Tytuł miasta drapaczy chmur wędruje jednak do Hongkongu. Choć Nowy Jork może być bardziej znany, to azjatyckie miasto ma więcej drapaczy chmur. Czy znasz wszystkie powody żeby wybrać się do ZEA? Obalamy mity, sprawdź: https://www.rezerwaty.pl/dlaczego-warto-wybrac-sie-do-emiratow-arabskich-na-wakacje

5. Tylko 15% populacji to Emiratczycy

85% mieszkańców Dubaju to emigranci, z których większość pochodzi z Indii, Pakistanu i Bangladeszu, aby pracować w budownictwie. Z powodu wielkiego boomu nieruchomościowego w mieście jest mnóstwo miejsc pracy, ale niestety w niepewnych warunkach. Wiele organizacji praw człowieka pozwało firmy za wypłacanie nędznych wynagrodzeń tym pracownikom, którzy pracują od wschodu do zachodu słońca.

6. Taksówki tylko dla kobiet

W Dubaju jest ponad 3 tysiące taksówek. Wszystkie muszą mieć licencję i są pomalowane na kremowy kolor. Ale dch jest różowy w tych taksówkach wyłącznie dla pasażerek, które są również prowadzone przez kobiety.

7. Metro

Choć większość osób porusza się samochodem lub taksówką, od 2009 roku działa system metra. Najbardziej zaskakująca jest szybkość, z jaką zostało zbudowane, w zaledwie 18 miesięcy. Jest też jednym z najnowocześniejszych na świecie i nie wymaga kierowcy. Podobnie jak w przypadku taksówek, są tam wagony tylko dla kobiet i dzieci. Jest też wagon przeznaczony dla podróżnych „Gold Class”, którzy płacą dodatkowo za podróż w wygodniejszych fotelach z większą ilością miejsca.