Kto w czasie wycieczki po okolicach Tarnowa odwiedzi Pilzno, ten z pewnością nie będzie żałować. To ciekawe miasto może się pochwalić ciekawa historią oraz zabytkami, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Jakie atrakcje mogą oczarować krajoznawców w Pilznie?

Pilzno zachwyca już samą swą lokalizacją. Tu, w dolinie Wisłoki, na brak pięknych widoków nie można narzekać, a unikalna sceneria Pogórza Ciężkowickiego może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Miasto to będzie też ciekawym punktem dla miłośników historii. Wiadomo przecież, że dzieje tutejszej osady sięgają XI stulecia, kiedy to Piastowie przekazali tutejsze ziemie Benedyktynom z Tyńca. Od 1345 roku miasto to staje się własnością królewską, a z woli Kazimierza Wielkiego otrzymuje prawa miejskie. Najlepszym okresem w dziejach Pilzna jest wiek XV i XVI, kiedy to staje się ono nie tylko ważnym ośrodkiem gospodarczym, ale i lokalnym centrum życia kulturalnego. Z tego miasta pochodzi wiele osób, które w dziejach polskiego renesansu odegrały rolę bardzo ważną. To m. in. Jan Jurkowski, Mikołaj z Pilzna oraz Sebastian Petrycy.

Choć od XIX wieku Pilzno zaczęło tracić na znaczeniu, ciekawych obiektów na jego terenie nie brakuje. Kto w czasie krajoznawczej wycieczki odwiedzi ten ośrodek miejski, ten będzie mógł się nacieszyć historycznym układem urbanistycznym oraz widokiem tak ciekawych zabytków, jak eklektyczny ratusz z XVIII stulecia czy okazały kościół parafialny św. Jana Chrzciciela, w którym wciąż można dojrzeć ślady po pierwotnej, gotyckiej formie. Ciekawym zabytkiem sakralnym tego miasta jest też zespół klasztorny Karmelitów, z kościołem pamiętającym czasy króla Władysława Jagiełły.

Choć Pilzno nie jest zbyt popularnym ośrodkiem turystycznym, z pewnością warto zajrzeć na jego teren. Wycieczki po jego historycznym centrum mogą okazać się ciekawym doświadczeniem dla wszystkich miłośników zabytków oraz dla tych, którzy chcą spędzić czas na odkrywaniu piękna miejsc nie dotkniętych masową turystyką.